فروش اسپری فلفل از ۳۰ تا ۷۰ هزار تومان!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۷
 
فروش اسپری فلفل از ۳۰ تا ۷۰ هزار تومان!
 
مغازه دار می‌گوید: اسپری اشک‌آور از ۳۰ هزار تا ۵۰-۷۰ هزار تومان قیمت دارد. مراقب باش که بعضی از مغازه‌داران اسپری تاریخ‌گذشته می‌فروشند که دیگر یا به درد نمی‌خورد یا ضرر آن خیلی زیادتر می‌شود و بعضی وقت‌ها باعث کور شدن طرف مقابل هم خواهد شد.

چند روز پیش یکی از تماشاچیان برنامه خندوانه به دلیل دعوا بر سر آب‌جوش ناگهان به طرف مقابل گاز اشک‌آور زده و موجب شده بود تا ضبط این برنامه دچار اشکال شود. هفته پیش هم جوانان دهه هشتادی در تجمع مجتمع کوروش از گازهای اشک‌آور استفاده کرده بودند و حالا این سؤال مطرح می‌شود که چطور می‌توان به برخی تجهیزات بدون مجوزهای قانونی دسترسی داشت؟ میدان گمرک، میدان امام حسین (علیه السلام ) و میدان حسن‌آباد سه مرکز عمده ‌فروش لباس و تجهیزات نظامی در تهران‌اند که معمولاً سربازان و نیروهای نظامی کادر برای خرید، فروش یا خیاطی و دوخت اتیکت لباس خدمت به این سه مرکز مراجعه می‌کنند. علاوه بر افراد نظامی، کسانی که کارشان شکار، جنگل‌بانی، طبیعت‌گردی و محیط‌بانی، کوه‌نوردی و... است هم به اینجا سری می‌زنند تا بتوانند وسایل و لباس‌های موردنیاز خود را تهیه کنند اما باکمی چرخیدن در میان مغازه‌ها و پرس‌وجو درباره وسایل و ابزاری که برای خرید و فروش گذاشته‌اند، خیلی زود دستگیرتان می‌شود که اینجا فقط محلی برای فروش لباس و پوتین سربازی نیست بلکه اجناس و کالاهایی در اینجا به فروش می‌رسند که شاید فقط در تلویزیون و فیلم‌ها دیده باشید.

پوتین‌های عاج‌دار، لباس‌های ضدحریق، علائم جاده‌ای، تبرهایی که تا چهار هزار ولت می‌توانند برق را تحمل کند، باتوم، شوکر برقی، اسپری اشک‌آور، پنجه ‌بوکس و... دیگر هرچه که فکرش را بکنید یک نظامی یا شکارچی و کوه‌نورد برای رفع حاجت‌هایش نیاز دارند در لابه‌لای اجناس شلوغ و درهم ویترین‌های بدون رنگ و جلا پیدا می‌شوند. مغازه‌داران تا توانسته‌اند آنقدر به در و دیوار مغازه‌هایشان لباس، پوتین، کوله‌پشتی، کلاه و... آویزان کرده و روی زمین جنس تلنبار کرده‌اند؛ امکان ندارد شیر مرغی که می‌خواهید در بین آنها نباشد و اگر هم نبود جای نگرانی نیست. حتی شده از جای دیگر زنگ بزنند جنس موردنظرتان را پیدا کنند نمی‌گذارند شما دست‌ خالی از مغازه بیرون بروید. یکی از کالاهای غیرمجازی که در میان جنس‌های مغازه‌داران گمرکی پیدا می‌شود و باید درگوشی سراغ آن را بگیرید، شوکر برقی و اسپری اشک‌آور است؛ وسایلی که این روزها به نظر می‌رسد خیلی راحت در اختیار مصرف‌کنندگان حتی بدون داشتن مجوز حمل قرار می‌گیرد.

ساعت، عینک، کوله‌پشتی، قمقمه، چاقو، تبر، پوتین‌های عاج‌دار، لباس‌های ضدحریق، علائم جاده‌ای، باطوم، شوکر برقی، اسپری فلفل، پنجه ‌بوکس و... اینها وسایلی است که در بین لباس، پوتین، کوله‌پشتی، کلاه و کمربند به چشم می‌خورند. معمولاً اکثر این جنس‌ها مستقیم وارد بازار نمی‌شوند چون اجازه فروش این وسایل در کشور داده نشده به همین علت رابطی آنها را برای فروش به بازار می‌آورد و وقتی به بازار می‌آیند، مشتریان آن‌ هم سر و کله‌شان پیدا می‌شوند و برای خرید ساعت و عینک آمریکایی و سایر وسایل سر و دست می‌شکنند. به همین دلیل در اینجا فقط لباس و پوتین سربازی خرید و فروش نمی‌شوند. دنیایی از ابزار و تجهیزات نیز معامله می‌شوند. عده‌ای آنها را برای فروش می‌آورند و مغازه‌داران حتی بدون اینکه بدانند این ابزار چه چیزی هستند و به چه ‌کاری می‌آیند به فروش می‌رسانند. پیرمردی که سال‌هاست فقط کارش آمدن به میدان گمرک و باز کردن مغازه‌اش و منتظر ماندن برای آمدن مشتری است می‌گوید: چند وقت پیش بود که یک جعبه ‌ابزار کامل آمریکایی چهار طبقه برای فروش آورده بودند و ما هم آن را خریدیم. آنقدر وسایل عجیب ‌و غریب در آن بود که آدم تعجب می‌کرد. با این‌ حال زیاد در مغازه نماند و یکی آن را خرید.

شوکر بدون مجوز ۳۰۰ هزار تومان با مجوز حمل یک میلیون تومان

سخت می‌شود سراغ اصل مطلب رفت. برای اینکه قصدمان از آمدن به خیابان گمرک، اطلاع پیدا کردن از وضعیت خرید و فروش اسپری اشک‌آور و شوکرهای برقی بود که گفته می‌شد به‌راحتی می‌توان در این خیابان تهیه کرد. بالاخره سؤال اصلی‌مان را با یکی از مغازه‌داران مطرح می‌کنیم. پسری که در مغازه بود بدون آنکه واکنش بد یا عجیبی نشان بدهد می‌گوید: برای خودت می‌خواهی؟ وقتی با جواب مثبت روبه‌رو می‌شود می‌گوید: در اینجا شوکر بدون مجوز حمل بخواهی از ۳۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان قیمت دارد اما اگر می‌خواهی مجوز حمل هم داشته باشی باید کمی بیشتر هزینه کنی چون دردسر تهیه مجوز هم به آن اضافه می‌شود و باید نزدیک به یک‌ میلیون تومان بابت شوکر مجوزدار بپردازی. البته این مجوز فقط برای حمل است و برای استفاده نیست. زمان استفاده از شوکر برقی حکم استفاده از سلاح گرم دارد. شوکرهای برقی انواع گوناگونی دارند و او درباره انواع شوکرها می‌گوید: «شوکرها بسته به اینکه برای چه سالی‌اند قیمتشان فرق می‌کند چون کیفیت کارش آن‌ هم هرچه به سال ۲۰۱۶ نزدیک‌تر باشد بالاتر می‌رود. ۲ نوع شوکر هم وجود دارد. شوکر تماسی و شوکری که برق را شلیک می‌کند. شوکرهایی که برق را شلیک می‌کنند خیلی خطرناک‌اند و ممکن است باعث مرگ شوند؛ اما شوکرهای تماسی را اگر به کمر به پایین بزنید آن‌قدر آسیب‌رسان نیست اگر به سمت گردن یا قلب زده شود خطر مرگ را خیلی زیاد می‌کند. همچنین شوکرها ولتاژهای متفاوت دارند که طبیعتاً هرچه ولتاژ آن بالاتر برود خطرناک‌تر می‌شوند.

اسپری فلفل از ۳۰ تا ۷۰ هزار تومان

مثل‌اینکه تهیه اسپری اشک‌آور ساده‌تر از شوکر برقی است و آنقدرها هم قیمت ندارد. حتی خود مغازه‌دار هم پیشنهاد می‌دهد که حمل اسپری دردسر کمتری دارد و ممکن است از شوکر در زمان خطر به‌درستی نتوان استفاده کرد و می‌گوید: اسپری هم قیمت کمتری دارد و هم دردسر حمل آن کمتر است. شوکر به دلیل برقی که دارد ممکن است در زمان خطر عجله کنی و دستگاه را به سمت خودت بگیری. یا وقتی می‌خواهی به بدن کسی که شما را مورد اذیت قرار داده بزنی به نقطه حساس ضربه بزنی و آن ‌وقت آسیب باعث مرگ طرف مقابل بشود؛ اما نهایت خطر اسپری اشک‌آور همان سوزش چشم است و طرز استفاده‌اش مانند افشانه‌های خوشبوکننده است و زیاد نیاز آموزش و دقت ندارد. البته اگر پلیس در وسایل شما اسپری را پیدا کند باید پاسخگو باشید و جرم حساب می‌شود. از قیمت که می‌پرسیم متوجه می‌شویم آنقدرها هم قیمت بالایی ندارد و می‌گوید: اسپری اشک‌آور از ۳۰ هزار تا ۵۰-۷۰ هزار تومان قیمت دارد. مراقب باش که بعضی از مغازه‌داران اسپری تاریخ‌گذشته می‌فروشند که دیگر یا به درد نمی‌خورد یا ضرر آن خیلی زیادتر می‌شود و بعضی وقت‌ها باعث کور شدن طرف مقابل هم خواهد شد.
تهیه و تنظیم:علی کریمی
کد مطلب: 5948