سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد؛
لغو طرح ترافیک در پایتخت از فردا تا پایان هفته
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از لغو طرح ترافیک از فردا تا پایان هفته در تهران خبر داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۰
 
لغو طرح ترافیک در پایتخت از فردا تا پایان هفته
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از لغو طرح ترافیک از فردا تا پایان هفته در تهران خبر داد.

به گزارش تحریرنو ؛ علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: برای کاهش ازدحام در وسایل حمل و نقل عمومی، طرح ترافیک از فردا یکشنبه تا آخر هفته در تهران برداشته می شود و در جلسه امروز مروری بر آخرین وضعیت بیماری در دنیا و ایران داشتیم. وضعیت روند بیماری در کشور همچنان مناسب نیست و روند صعودی است. اکنون ۱۸ استان کشور روند همچنان صعودی دارند و ۷ استان هم روند به شدت صعودی را تجربه می‌کنند.

۲۵ استان اصلا در وضعیت خوبی نیستند؛ ۷ استان دارای بیشترین روند صعودی

وی با بیان اینکه ۲۵ استان اصلا در وضعیت خوبی نیستند افزود: ۷ استانی که بیشترین روند صعودی را دارند شامل استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، گلستان، لرستان و همدان است. البته ۱۸ استان دیگر هم روند صعودی دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در تعدادی از استان‌ها نسبتا به نظر می‌رسد در حال نزدیک شدن به قله هستیم. استان‌هایی مثل مازندران، خوزستان، قزوین، فارس، تاحدودی اردبیل، یزد و کردستان روند نسبتا ملایم‌تری طی می‌کنند. در عین حال تعدادی از استان‌ها روند نزولی را آغاز کردند.

میزان رعایت پروتکل‌ها به ۶۱ درصد در کشور رسید

وی افزود: وضعیت رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور آنچنان که انتطار داریم افزایش نیافته است. الان دو هفته است که محدودیت‌های قرمز و نارنجی ایجاد شده و تعطیلی مشاغل همه گروه‌ها به جز گروه یک در شهرهای قرمز و گروه یک و دو در شهرهای نارنجی را داشتیم اما میزان رعایت پروتکل‌ها به ۶۱ درصد در کشور رسیده که عدد مطلوبی نیست.

رئیسی ادامه داد: به ترتیب سوپرمارکت، خواربار فروشی، نانوایی، رستوران، بانک و فروشگاه زنجیره‌ای بدترین رعایت پروتکل‌ها را دارند که از گروه مشاغل یک هستند و باید بیشترین رعایت را داشته باشند.

وضعیت قرمز در ۳۰۱ شهر

وی با اشاره به رشد ۵۶ درصدی تردد در جاده‌های کشور از ۱۴ فروردین تا انتهای فرودین نسبت به مدت مشابه در سال قبل اظهار کرد: اکنون ۳۰۱ شهر قرمز، ۹۵شهر نارنجی، ۴۵ شهر زرد و ۷ شهر آبی داریم و این افزایش ترددها نوعی پروتکل شکنی است.

به گفته وی، میانگین تمکین مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری از رعایت پروتکل‌ها و تعطیلی در شهرهای قرمز و نارنجی ۸۷ درصد است. این میزان برای اصناف فعال در معابر ۸۰ درصد است.

۳ استان در صدر رعایت پروتکل‌های بهداشتی

سخنگوی ستاد ملی کرونا گفت: استان‌های زنجان، کرمان و خراسان جنوبی بیشترین رعایت پروتکل‌ها را داشتند.

رئیسی گفت: در ارتباط با مناسب بودن تهویه در مراکز سربسته ۶۴ درصد رعایت را شاهد هستیم. ماسک زدن در اماکن عمومی به ۶۳ درصد رسیده است و رعایت فاصله گذاری حدود ۶۱ درصد گزارش می‌شود و رعایت در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ۸۱ درصد است که همه این اعداد و ارقام نشان می‌دهد اگر ایم اعداد زیر ۹۰ درصد باشد خیلی اثربخشی ندارد و باید بهتر رعایت شود. در حوزه نظارت در طی یک هفته گذشته ۹۸ هرار تذکر و اخطار و ۵۸۰۰ پلمب‌ صورت گرفته است.

نحوه برگزاری مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر

معاون وزارت بهداشت در ارتباط با مراسم‌های شب‌ قدر و نماز عید فطر نیز گفت: مصوب شد تا این مراسمات در شهرهای زرد و آبی با رعایت پروتکل مراسم برگزار شود. در شهرهای نارنجی و قرمز در فضای باز باید مراسم برگزار شود. طول مدت مجاز برنامه حداکثر ۲ ساعت است. به منظور تسهیل رفت و آمد شب‌های قدر طرح ممنوعیت تردد از ۹ شب تا ۳ صبح صرفا در شب‌های قدر برداشته خواهد شد.
کد مطلب: 21070