در جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور مطرح شد؛
آخرین وضعیت تولید واکسن کرونای مشترک ایران - کوبا
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت از ۹ شرکت ایرانی در حال تولید واکسن کرونا، ۳ واکسن کرونا در مرحله فاز بالینی و واکسن مشترک کوبا و انستیتو پاستور ایران نیز در مرحله فاز ۳ قرار دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۹
 
آخرین وضعیت تولید واکسن کرونای مشترک ایران - کوبا
 
رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا گفت از ۹ شرکت ایرانی در حال تولید واکسن کرونا، ۳ واکسن کرونا در مرحله فاز بالینی و واکسن مشترک کوبا و انستیتو پاستور ایران نیز در مرحله فاز ۳ قرار دارد.

به گزارش تحریرنو از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی در جلسه ۱۴۳ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد، با تأکید بر لزوم بازنمایی رسانه‌ای تولید واکسن ایرانی کرونا، تصریح کرد: تولید واکسن کرونا در کشور موجب تقویت غرور ملی و امید به آینده شد چرا که با وجود تحریم‌های ظالمانه، با اتکا به توان علمی کشور در مدت زمان کوتاهی مطالعات علمی واکسن کرونا و هم‌زمان ایجاد پلتفرم و زیر ساخت‌های مربوط به سایت تولید صورت گرفت.

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تأکید کرد: به طور حتم ظرفیت‌های ایجاد شده نه فقط برای واکسن کووید بلکه برای سایر تولیدات دارویی به کار گرفته خواهد شد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در مورد عدم خرید واکسن از منابع نامعتبر، افزود: رهبر حکیم انقلاب به دلیل عدم اعتماد به دشمنان نظام، دشمنی علنی و آشکار این کشورها با جمهوری اسلامی ایران و عدم کارآمدی واکسن‌های تولید شده توسط این کشورها، بر پرهیز از خرید واکسن کرونا از منابع نامعتبر تأکید داشتند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در عین حال از همه ظرفیت‌ها علمی جهان در حوزه مقابله و پیشگیری و مصون‌سازی جامعه نسبت به ویروس کرونا استفاده شده است.

وی با بیان اینکه کادر بهداشت و درمان کشور نزدیک به ۱۱ ماه است که به طور سرسخت و پر تلاش در شرایط شیوع کرونا به ارائه خدمات مشغول هستند، تأکید کرد: باید توجه داشت که ارائه برخی نکات صرفاً برای تقویت آینده کشور در مباحث علمی و مقابله با ویروس کرونا است. تولید واکسن کرونای ایرانی باعث تحول علم پزشکی کشور شده است و امید است در آینده شاهد موفقیت‌های بزرگتری در این زمینه باشیم.

همچنین مصطفی قانعی، رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به ارائه گزارشی با موضوع بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور و جهان پرداخت و گفت: هر واکسن برای تولید باید سه فاز پیش بالینی، تأیید و تولید انبوه را طی کند و اکنون فایزر و بیوتک تأییدیه اضطراری FDA و WHO را دریافت کرده‌اند چرا که برای تولید واکسن در حالت عادی ۳ تا ۵ سال زمان نیاز است.

قانعی با بیان اینکه اکنون ۲ تأییدیه ملی و بین‌المللی برای تولید واکسن وجود دارد، افزود: ۱۷۳ واکسن ساز در دنیا تولید واکسن کرونا را شروع کرد‌ه‌اند که از این تعداد تنها ۶ واکسن‌ساز موفق به کسب تأییدیه شده‌اند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا اظهار داشت: از ۹ شرکت ایرانی در حال تولید واکسن کرونا، ۳ واکسن کرونا در مرحله فاز بالینی قرار دارد و همچنین واکسن مشترک کوبا و انستیتو پاستور ایران نیز در مرحله فاز ۳ قرار دارد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری افزود: شرکت‌های ایرانی در حال تولید واکسن در چهار پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسید نوکلئیک و پروتئین پایه هستند. واکسن‌های پروتئین پایه‌دار برای افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف مناسب هستند اما باید در نظر گرفت که برای ایجاد ایمنی مناسب باید در چندین دوز تزریق شود. به عنوان مثال واکسن‌های هپاتیت ب از این نوع هستند.

قانعی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برنامه تولید ۲۵.۵ میلیون دوز واکسن کرونا توسط شرکت‌های خود را در دست اجرا دارد، خاطرنشان کرد: در پایگاه یونیسف کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای تولید کننده واکسن کرونا معرفی شده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ادامه داد: منابع مالی تولید واکسن کرونا در دنیا از طریق پیش فروش واکسن‌ها تأمین شده است و در واقع کشورها قبل از موفقیت یک شرکت در تولید واکسن کرونا، واکسن‌ها را پیش خرید کرده‌اند.

۷ میلیارد دوز واکسن در دنیا پیش خرید شده است

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷ میلیارد دوز واکسن در دنیا پیش خرید شده است، اضافه کرد: کنسرسیوم جهانی کوواکس ۱۰ درصد از این هفت میلیارد دوز واکسن پیش فروش را در راستای عدالت دسترسی همه کشورها به واکسن کرونا خریداری کرده است چرا که برخی از کشورها حریصانه واکسن کرونا را خرید کرده‌اند به عنوان مثال کشور کانادا به ازای هر فرد ۱۰ دوز واکسن خریداری کرده است.

قانعی با تأکید بر اینکه دنیا برای تولید واکسن کرونا در فاز اضطرار قرار دارد، افزود: به عنوان مثال تولید واکسن‌های مانند تب تیفوئید ۱۰۰ سال، هپاتت ب ۲۰ سال، واکسن ابولا ۲۰ سال به طول انجامیده است اما با توجه به شرایط اضطرار واکسن کرونا تقریباً ظرف مدت یک سال تولید شده است.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا با بیان اینکه اکثر واکسن‌های کرونا دارای تأییدیه ملی یا اضطراری هستند، افزود: کشور آمریکا برای واکسن فایزر تأییدیه استفاده اضطراری صادر کرده است اما کشور عربستان برای این واکسن تأییدیه نهایی را صادر کرده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری تأکید کرد: اکنون تولید اکثر واکسن‌های کرونا در فاز ۳ قرار دارد و کار تولید واکسن کرونا در هیچ شرکتی به پایان نرسیده است.

وی درمورد میزان واکسیناسیون کرونا در کشورهای جهان گفت: ۳۹.۴۷ میلیون دوز واکسن کرونا در جهان دریافت شده است که از این مقدار سهم آمریکا ۱۲.۲۸ میلیون دوز، چین ۱۰ میلیون دوز، انگلیس ۴.۳۱ میلیون دوز، رژیم اشغالگر قدس ۲.۳۵ میلیون دوز، امارات ۱.۸۸ میلیون دوز، ایتالیا ۱.۱۲ میلیون دوز و آلمان ۱.۰۵ میلیون دوز، روسیه ۱ میلیون دوز، اسپانیا ۷۶۸ هزار دوز، ترکیه ۷۰۶ هزار دوز، کانادا ۵۴۶ هزار دوز و مکزیک ۴۶۳ هزار دوز دریافت کرده‌اند.

قانعی خاطرنشان کرد: اکنون ۲.۵۵ میلیون نفر در جهان بر علیه کرونا به طور کامل واکسینه شده‌اند.

رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا در مورد رویکرد تأمین واکسن کرونا در کشور، تصریح کرد: مقرر شده است واکسن کرونا در کشور بر اساس ۳ رویکرد، ۱۶.۸ میلیون دوز از طریق مجموعه کوواکس و ۲۵.۵میلیون دوز از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز تولید داخل تأمین شود.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری درمورد چرایی دلیل همکاری ایران با کوبا برای تولید واکسن کرونا اظهار کرد: نظام سلامت کوبا از جهت عدالت رتبه اول جهان را داراست و این کشور در حوزه پزشکی یکی از قدرت‌های جهان است. در گذشته نیز با کشورمان برای تولید واکسن هپاتیت ب همکاری داشته و همین طور ایران و کوبا سوابق خوبی در حوزه روابط سیاسی و دیپلماتیک دارند.

وی درمورد برنامه ملی واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در کشور گفت: در نظر داریم در فاز اول زمستان ۹۹ کارکنان بهداشت و درمان و افراد مسن، معلولان و جانبازان در مراکز نگهداری، در فاز دوم بهار و تیرماه ۱۴۰۰ افراد بالای ۶۵ سال، افراد ۱۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای، افرادی که به واسطه شغل خود با مردم در تماس هستند، در فاز سوم مرداد تا آذر ۱۴۰۰ افراد ساکن در مراکز تجمعی، افراد ۵۵ تا ۶۵ بدون سابقه بیماری و افراد در مشاغل ضروری و کارکنان بهداشت و در نهایت در فاز چهارم زمستان ۱۴۰۰ عموم مردم واکسینه شوند.

قانعی در پایان سخنان خود در مورد دستاوردهای کشور در دوران شیوع کرونا گفت: ایجاد زیرساخت آزمایشگاه سطح ایمنی ۳، توسعه واکسن در بخش خصوصی، دستیابی و تثبیت دانش فنی واکسن‌های نسل جدید و ایجاد فضای رقابتی برای شرکت‌های دانش بنیان را می‌توان از جمله این دستاوردها نام برد.

تزریق واکسن ایرانی کرونا به ۲۱ نفر

در ادامه دکتر حسن جلیلی، مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت: به ۲۱ نفر واکسن تولیدی ستاد فرمان امام (ره) تزریق شده و خوشبختانه تا کنون عوارضی از تزریق آن گزارش نشده است.

وی با اشاره به اتخاذ سیاست جامع وزارت بهداشت برای تهیه واکسن از منابع معتبر، افزود: جهش‌های این ویروس محل نگرانی است و در تولید واکسن کرونا باید به جهش احتمالی ویروس کرونا توجه شود.

جلیلی ادامه داد: پیش بینی شده است که ستاد فرمان حضرت امام (ره) در اسفند ۹۹ یک تا ۲ میلیون دوز واکسن کرونا و از اردیبهشت ۱۴۰۰ به بعد بیش از ۱۰ میلیون دوز واکسن در ماه تولید کند.

مدیر تیم تحقیقاتی تولید واکسن کرونا ستاد اجرایی فرمان امام (ره) با بیان اینکه تولید انبوه واکسن کرونا یکی از چالش‌های اصلی است، افزود: تولید انبوه یکی از گلوگاه‌های جدی برای تولید واکسن کرونا است و ضرورت دارد در تولید داخل این مشکل را مرتفع کنیم.

در ادامه دکتر سید جمال‌الدین سجادی مشاور رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: در مورد تولید واکسن کرونا در جهان اخبار پراکنده در فضای مجازی و رسانه‌ها با اهداف مشخص منتشر می‌شود.

وی افزود: در خرید واکسن کرونا از کشورهای غربی ابهامات بسیاری وجود دارد و باید مسئولان نظام به فرمایشات مقام معظم رهبری که به درستی بر پرهیز از خرید واکسن کرونا از محل‌های نامعتبر تأکید داشتند، توجه و دقت لازم را داشته باشند.

محمد رضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه ضمن تشکر از دست‌اندارکاران بهداشت و درمان کشور برای ارائه خدمات و انجام پژوهش‌ پیرامون درمان کرونا، اظهار کرد: دوگانه‌های ایجاد شده مبنی بر تزریق یا عدم تزریق واکسن، واکسن داخلی یا خارجی و... کاملاً غیر علمی و برای ایجاد حاشیه برای عدم استفاده از موفقیت‌های کسب شده در تولید واکسن ایرانی است.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا پیچیدگی‌های زیادی دارد، افزود: تا کنون مشخص نشده که این ویروس به طور طبیعی یا غیر طبیعی در جهان رها شده است.

مخبر دزفولی با بیان اینکه شرکت‌های تولید کننده واکسن و فرآورده بیولوژیک در دنیا علاقه‌مند هستند که تولیدات خود را در گونه‌ها و نژادهای مختلف آزمایش کنند، ادامه داد: بر اساس پیش‌بینی‌ها امریکا تا پایان سال ۲۰۲۱ می‌تواند جمعیت خود را واکسینه کند و این سوال مطرح می‌شود که چطور امکان دارد با این شرایط، امریکا حاضر شود واکسن مورد نیاز کشورمان را تأمین کند؟

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: بر دشمنی دولت امریکا با مردم ایران هیچ تردیدی وجود ندارد.

مخبر دزفولی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» درمورد خرید واکسن کرونا خاطرنشان کرد: ایشان بر خرید واکسن از منابع معتبر و مطمئن تأکید دارند و نباید از سخنان رهبر حکیم انقلاب مبنی بر عدم استفاده از واکسن خارجی برداشت شود چرا که این برداشت، مصداق فهم ناصحیح است.

وی تأکید کرد: وزارت بهداشت برای آگاهی مردم تاریخچه تولید واکسن‌های mRNA را اطلاع‌رسانی کند و نباید در این خصوص منفعل عمل کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نزدیک به ۶۰ سال است که واکسن سرخجه در کشور تولید می‌شود، همینطور انستیتو پاستور ایران و شرکت رازی رتبه اول منطقه در تولید واکسن را دارا هستند ولی تا کنون WHO به این دستاوردهای کشور توجه نکرده است اما از طرفی دیگر برای شرکتی مانند فایزر تأییدیه اضطرار برای تولید واکسن صادر می‌کند.

وزارت بهداشت ۴ ماه پیش به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که واکسن فایزر را نمی‌خواهد

در ادامه جلسه دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مورد موضع وزارت بهداشت در مورد واکسن فایزر اظهار کرد: وزارت بهداشت چهار ماه پیش به طور رسمی به سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که واکسن فایزر را نمی‌خواهد.

وی افزود: واکسن فایزر به دلیل دشمنی‌های کشور آمریکا با ایران و تردید در استفاده از آن، از نظر وزارت بهداشت رد شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: خدا را شاکریم که دانش راه‌اندازی چهار پلتفرم ویروس کامل، ناقل ویروسی، اسیدنوکلوئیک و پروتئین پایه برای تولید واکسن در کشور وجود دارد و باید برای تقویت آن دستگاه‌های ذی‌ربط همکاری لازم را داشته باشند.

به گفته گویا، تولید واکسن کرونا در کشور جزء مهم‌ترین اهداف وزارت بهداشت است، چرا که ممکن است که واکسن کرونا برای ایجاد ایمنی لازم چندین سال نیاز به تکرار داشته باشد.

وی درمورد تولید واکسن کرونا با مشارکت کشور کوبا تصریح کرد: یکی از بزرگترین افتخارات کشور تولید این واکسن است و در آینده این موضوع به لطف خدا ثابت خواهد شد.

همچنین دکتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران در این جلسه با بیان اینکه ایران و اندونزی به عنوان ۲ کشور تولید کننده واکسن در کشورهای مسلمان مطرح هستند، گفت: ۱۲۰سال از تأسیس انستیتو پاستور ایران می‌گذرد و تشخیص بیماری کرونا در کشور با کار شبانه‌روزی انستیتو پاستور ایران و بدون نیاز به خارج از کشور در ۳۴۰ آزمایشگاه انجام شد.

وی افزود: انستیتو پاستور ایران به عنوان قدیمی‌ترین واکسن ساز در منطقه مطرح است و تقریباً در بدن همه مردم ایران واکسنی از انستیتو پاستور ایران و رازی وجود دارد.

بیگلری ادامه داد: افتخار داریم که فلج اطفال با واکسن رازی در کشور واکسینه شد و همین‌طور آبله در ۸۰ سال گذشته توسط انستیتو پاستور هم در کشور و هم در منطقه واکسینه شد.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن یک سلاح امنیتی و بازدارنده است، تصریح کرد: واکسن یک تکنولوژی پوششی است، یعنی هر کشوری بتواند ۲ یا سه واکسن بسازد زیرساخت‌های این واکسن‌ها می‌تواند برای تولید چندین واکسن استفاده شود و از طرفی کشوری که قادر به تولید واکسن باشد در مباحث مهندسی ژنتیک، ایمونولوژی، ویروس و بسیاری از رشته‌های دیگر پیشرفت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: ۲ سال پیش با کوبا قراردادی برای ساخت واکسن پنوموکوک یا واکسن ذات‌الریه که یکی از پیچیده‌ترین واکسن‌های دنیا است و تنها ۴ کشور تکنولوژی تولید آن را دارند، منعقد کردیم و اکنون نیز تکنولوژی تولید واکسن کرونا را از کشور کوبا دریافت کردیم.

بیگلری با بیان اینکه واکسن مشترک ایران و کوبا در عین ایمن بودن، کارایی بسیار بالایی دارد، افزود: در نظر داریم واکسن کرونا برای کسانی که به کرونا مبتلا شده‌اند، نیز تولید شود. همچنین با توجه به پیشرفت‌های کشور در تولید واکسن کرونا، روسیه نیز برای تولید مشترک واکسن درخواست مذاکره داده است.

در پایان با موافقت اعضای جلسه چهار مصوبه «توجه مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۱۴۰۰ بر تولید واکسن کرونا در کشور»، «حمایت از شرکت‌های تحت حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری برای کار بر روی فاز سوم انسانی واکسن کرونا»، «انجام طرح پژوهشی ساخت ویروس صنعتی و خطرات و ریسک‌های آینده آن برای زندگی بشر توسط مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری» و «تهیه پیوست رسانه‌ای تولید و خرید واکسن کرونا توسط ستاد مهندسی فرهنگی کشور» به تصویب رسید.

حسن قدسی‌پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ارائه گزارش‌ تحولات علمی و فناوری مهم روز پرداخت و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پیرامون خرید واکسن از کشورهای آمریکا و انگلیس گفت: بررسی وضعیت تست انسانی واکسن کرونا ساخته شده توسط شرکت آمریکایی فایزر در کشورهای جهان نشان می‌دهد که این واکسن عوارضی را در پی دارد، به عنوان مثال کشور فنلاند تا کنون ۳۲ مورد عارضه جانبی در نتیجه تزریق واکسن فایزر، نروژ از فوت ۲۳ نفر بعد از تزریق واکسن فایزر و... خبر داده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه‌ای در مورد اعمال تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که از تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۲۰ به بعد «اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش‌های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.

قدسی‌پور افزود: اما از طرفی دیگر در تاریخ ۵ دی ۹۹ خزانه داری آمریکا اعلام می‌کند: با موافقت دولت آمریکا ایران توانسته است از طریق بانک سوئیس واکسن ضدکرونا بخرد. وزارت خزانه داری آمریکا به بانک سوئیس اجازه پرداخت ۲۴۴ میلیون دلار را برای خرید واکسن ضدکرونا توسط ایران صادر کرده است.
کد مطلب: 20919