سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد؛
آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها از امروز
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها از امروز خبر داد و گفت محموله جدید واکسن‌ نیز فردا صبح به کشور می‌رسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۳
 
آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها از امروز
 
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها از امروز خبر داد و گفت محموله جدید واکسن‌ نیز فردا صبح به کشور می‌رسد.

به گزارش تحریرنو ؛ علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با تشکر از مردم برای رعایت پروتکل‌ها در ماه رمضان، شب‌های احیا و نماز عید فطر اظهار کرد: امروز در جلسه ستاد، مروری بر وضعیت بیماری در دنیا و کشور داشتیم‌. همچنان کشور هندوستان میزان ابتلا و مرگ بالایی دارد. این ویروس جهش یافته هندی توانسته مانند ویروس جهش یافته انگلیسی تاخت و تاز کند و ضرورت دارد ما بیشتر هوشیار باشیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم تا مبادا گرفتار این ویروس شویم.

وی افزود: مواردی که از ویروس جهش یافته در کشور پیدا شده تحت کنترل است و استان‌های جنوبی و شرقی باید بیشتر رعایت کنند. استان سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان باید به شدت رعایت کنند که البته اقدامات خوب و به موقعی داشتند.

به گفته رئیسی، تعداد شهرهای قرمز به سه شهر کاهش یافته است و از مردم قدردانی می‌کنیم که پروتکل‌ها را رعایت کردند و در ایام تعطیلات شاهد کاهش سفرها بودیم و ۱۶ درصد نسبت به سال قبل در همین ایام کاهش تردد گزارش شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تاکید کرد: واکسیناسیون فاز اول که کادر بهداشت و درمان بودند، به پایان رسید و فاز دوم آغاز شده است که به خوبی رو به پایان است و از امروز واکسیناسیون ۷۵ سال به بالا آغاز می‌شود و محموله جدید واکسن‌ نیز فردا صبح به کشور می‌رسد و بلافاصله توزیع خواهد شد.

سهمیه واکسن هیچکس نمی‌سوزد

وی ادامه داد: افراد بالای ۸۵ سال که هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند، می‌توانند بر اساس تماسی که با آنان برقرار می‌شود و بر اساس ثبت نام صورت گرفته برای دریافت واکسن مراجعه کنند. هر گروه سنی که اعلام می‌شود نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام نیست. اسامی افراد را در سامانه‌ها داریم و با آنان تماس می‌گیریم یا پیامک می‌زنیم تا برای دریافت واکسن به ما مراجعه کنند. اگر در مدت زمان مشخص برای واکسیناسیون اقدام نکنند سهمیه واکسن هیچکس نمی‌سوزد و نگران این موضوع نباشد.

رئیسی خاطرنشان کرد: زمانی که اعلام می‌کنیم چه گروه سنی به ما مراجعه کنند، اگر به فردی پیامک ارسال نشد یا با او تماس نگرفتیم فرد پس از یک هفته با مراجعه به سایت salamat.gov.ir اقدام به ثبت نام کند و شماره تلفن در دسترس و کد ملی فرد متقاضی را اعلام کند تا همکاران من ظرف ۴۸ ساعت با آنان تماس بگیرند و هیچگونه نیازی به مراجعه حضوری نیست‌.

رئیسی درباره کسانی که نقض قرنطینه می‌کنند، اظهار کرد: امروز قرار شد برای این افراد جریمه سنگینی درنظر گرفته شود زیرا فرد کرونا مثبتی که قرنطینه را رعایت نمی‌کند می‌تواند خیلی از افراد را آلوده کند.

روند بیماری کرونا در کشور نزولی است

وی با بیان اینکه روند بیماری به شکل کلی در کشور نزولی است، تصریح کرد: همه استان‌ها روند نزولی را آغاز کردند اما دو یا سه استان‌ هنوز نیاز به مراقبت بیشتری دارند. استان آذربایجان شرقی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیاز به دقت و رعایت بیشتری دارند. روند ورودی بیمارستانی و حوزه سرپایی کاهشی شده است.

درخواست از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

رئیسی در پایان گفت: امروز روز پایانی ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است‌. از همه کاندیداها و طرفداران آنان خواهش می‌کنم علاوه بر برگزاری انتخابات پرشور، مراقب شیوع و انتقال بیماری باشیم. هرگونه تجمع کنترل نشده در فضای بسته و با تراکم بالا و بدون و ماسک و تهویه باعث شیوع بیماری می‌شود و تا حد امکان باید از فضای باز استفاده، از برگزاری تجمعات جلوگیری و از فضای مجازی و صدا و سیما برای تبلیغات استفاده کنیم. کشور در شرایط نسبتا پایداری قرار گرفته است و خدایی نکرده نباید این آرامش بهم بخورد یا موج بیماری شکل بگیرد.
کد مطلب: 21085