مردی که رابرت ردفورد را با صدای او می‌شناسند
"آقا جلال و مستر رابرت" دومین مستند پرتره‌ی شبکه‌ی مستند از بزرگان گویندگی کشور، دوشنبه ۲۰ اردی‌بهشت در فرهنگ‌سرای ابن‌سینا رونمایی می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۹
 
مردی که رابرت ردفورد را با صدای او می‌شناسند
 
"آقا جلال و مستر رابرت" دومین مستند پرتره‌ی شبکه‌ی مستند از بزرگان گویندگی کشور، دوشنبه ۲۰ اردی‌بهشت در فرهنگ‌سرای ابن‌سینا رونمایی می‌شود.

به گزارش تحریرنو به‌نقل از روابط‌عمومی صداوسیما، در ادامه‌ی تولید مستندهای پرتره از بزرگان عرصه‌ی گویندگی کشور که با ساخت مستند "روزگار بهروز" درباره‌ی بهروز رضوی در شبکه‌ی مستند آغاز شد، ابوالفضل توکلی این‌بار پرتره‌ی استاد جلال مقامی را با مستند "آقا جلال و مستر رابرت" تولید کرده است.

جلال مقامی متولد ۱۳۲۰، مدیر دوبلاژ، دوبلور و بازیگر سینما و تلویزیون ایران است که مردم بازیگران مطرحی چون "رابرت ردفورد"، "رابین ویلیامز"، "عمر شریف"، "مایکل کین"، "ژان پل بلموند"، "باب پک" و... را با صدای او به‌یاد می‌آورند.

وقتی فیلم‌های "رابرت ردفورد" جوان بر پرده‌ی نقره‌ای سینماهای ایران تابیده شد، صدای جلال مقامی بود که با دوبله‌اش به بازی او جان دیگری داد. جلال و رابرت از جوانی تاکنون با هنر خود هم‌پای یک‌دیگرند. استاد جلال مقامی با صدای آهنگین خود که بر فیلم‌ها طنین‌انداز بود بخشی از حافظه‌ی شنیداری ماندگار هر ایرانی است.

وی درباره‌ی تولید این مستند در یادداشت کوتاهی نوشته است: بیش از نیم‌قرن از فعالیت هنری من گذشت و چه زود. در حال حاضر از این همه سال فعالیت چیزی برایم نمانده جز خاطرات تلخ و شیرین و مهر مردم عزیز و مهربان. آن‌چه گفتنی بود بارها گفته‌ام، دیگر چیزی برای گفتن ندارم جز این‌که بگویم... اهل کاشانم. روزگارم بد نیست. تکه نانی دارم. خرده هوشی، سر سوزن ذوقی. مادری (داشتم) بهتر از برگ درخت، دوستانی بهتر از آب روان و خدایی که در این نزدیکی‌ست، لای این شب‌بوها، پای آن کاج بلند، روی آگاهی آب، روی قانون گیاه.

ابوالفضل توکلی پیش از این فیلم‌های مستندی چون "جامبو، یعنی سلام"، "مسیر آبی"، "ایستگاه ۹"، "عمو علی"، "تک سوار" و... را کارگردانی کرده است.

عوامل "آقا جلال و مستر رابرت" عبارت‌اند از:
طراح، کارگردان و تهیه‌کننده: ابوالفضل توکلی، تصویربردار: احسان آئینه، صدابردار: شهباز ضیایی، تدوین: حسین آئینه، صداگذار: سیدمهدی مویدی، اصلاح رنگ: عماد خدابخش و عکاس: سعیده ملامهدی.

این مستند با حضور جلال مقامی و دیگر بزرگان عرصه‌ی دوبله ایران، مدیران شبکه‌ی مستند، عوامل تولید و اهالی رسانه، دوشنبه ۲۰ اردی‌بهشت ساعت ۱۷:۳۰ در فرهنگ‌سرای ابن‌سینا رونمایی می‌شود و قرار است جمعه ۲۴ اردی‌بهشت ساعت ۱۴ از شبکه‌ی مستند سیما روی آنتن برود.
کد مطلب: 5404