مهدی تاج:
درمورد انتخاب بهترین‌های فوتبال آسیا راضی نشده‌ام
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: به رغم پاسخ کتبی کنفدراسیون فوتبال آسیا به نامه اعتراضی ما درخصوص انتخاب بهترین های فوتبال آسیا، هنوز درمورد انتخاب های این کنفدراسیون راضی نشده ام.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۰
 
درمورد انتخاب بهترین‌های فوتبال آسیا راضی نشده‌ام
 
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: به رغم پاسخ کتبی کنفدراسیون فوتبال آسیا به نامه اعتراضی ما درخصوص انتخاب بهترین های فوتبال آسیا، هنوز درمورد انتخاب های این کنفدراسیون راضی نشده ام.

به گزارش تحریرنو ، "مهدی تاج" در گفت وگویی افزود: بعضی گفتند شاید قرار است یکسری جایزه به نمایندگان ایران در بخش‌های مختلف بدهند و بگویند بروید در داخل کشور، خودتان به این تیم‌ها و این گزینه‌ها، جایزه بدهید که این برای من اصلاً قابل قبول نیست. در بخش دیگر، شیخ سلمان می‌گوید بین کشورهای کره جنوبی، ژاپن، عربستان، امارات و دیگر کشورها، ایران بهترین امتیازات را دارد اما وقتی در جمع بهترین‌ها ایران را نمی‌بینند، می‌طلبید که نامه‌ای بنویسیم.

وی در خصوص مکاتبات فدراسیون فوتبال با شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا برای اعتراض به بی‌توجهی AFC به توفیقات فوتبال ایران در سال ۲۰۱۶ اظهار داشت: فضای فوتبال، فضای خوبی است و عناوینی که برای هر کشور امتیاز محسوب می‌شود، در فوتبال پایه است و از سوی دیگر، حضور در جام‌های جهانی در رده‌های مختلف. در چند رده به جام جهانی صعود کرده‌ایم. مثلاً در بخش جوانان ۱۶ سال بود که به جام جهانی نرفته‌ بودیم و در فوتسال و نوجوانان هم عملکرد بسیار خوبی داشتیم.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: در داوری نیز عملکرد داوران کشورمان قابل توجه بود. در فوتبال ساحلی نیز دوم دنیا شدیم آن هم در مسابقاتی که قهرمان قاره‌ها شده بود، اما این موضوعات، هرگز در انتخابات کنفدراسیون آسیا نیامد و این بحث پیش آمد که شاید دلیل این امر، نخواستن پذیرش موفقیت‌های ایران بود. برخلاف عرف معمول، نامه اعتراض‌آمیز نوشتیم و دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای دیگر که برخی گفتند "دلجویی" است، نوشت در چهار بخش دیگر، انتخاب بهترین‌ها باقی مانده است. در حالی که در لیست ابتدایی نوشته بودند نهایی، اما بعد از آن گفتند آن لیست، نهایی نبود.

وی ادامه داد: در بخشی از اعتراض‌مان در مورد اینکه ایران در بخش‌های مختلف باید بتوانیم صاحب کاندیدا باشیم، نوشتیم که در جواب، آن نامه را به فدراسیون فرستادند. در مورد داوری هم به ما گفته شد اما هیچ نامه‌ای به فدراسیون یا آقای فغانی ننوشتند، اما فقط گفتند که فغانی جزو پنج داور برتر آسیا شده است.

تاج در مورد انتخاب زمین برای بازی ایران و سوریه گفت: ۴۰ روز قبل از انجام بازی به کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا نامه نوشتیم و گفتیم در این فصل و در آن ورزشگاه امکان برگزرای بازی وجود ندارد و آب‌بازی می‌شود. آن زمان ناظران آسیا رفتند و این زمین را تأیید کردند. دو هفته قبل از برگزاری بازی، دوباره نامه نوشتیم و گفتیم باید زمین را تغییر دهند که باز هم این کار را نکردند و این محل اعتراض ماست. دو امتیاز را از ایران گرفتند و اگر در روزی، به خاطر همین دو امتیاز در راه صعود به جام جهانی با مشکل مواجه شویم، معلوم نیست چه می‌شود.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره نامه‌نگاری‌های متعدد به فیفا هم تصریح کرد: نه این‌طور نیست. در مورد برترین‌ها که به فیفا نامه‌ای نزدیم. در مورد انتخاب زمین به فیفا نامه زدیم، اما چون فیفا به کنفدراسیون فوتبال آسیا وکالت داده، کارها از این طریق انجام شد. نامه بعدی اعتراضی به ورزشگاه بازی با سوریه بود که آنها دوباره نامه را به AFC ارجاع دادند. ما اعتراض داریم که اصلاً چرا داور در روز بازی، سوت بازی را زد و رأی به شروع کار داد. اعتراض دیگر به انتخاب داور عراقی برای قضاوت است. ترکی از بهترین داوران فوتبال ماست، اما هیچ وقت او را برای قضاوت دیدار تیم‌های مشهدی انتخاب نمی‌کنیم. نامه‌های ایران مؤدبانه و در عرف بین‌الملل بود و از سوی دیگر فیفا نیز باید عادت کند که ایران را بیش از گذشته ببیند.

وی درباره فوتبال بانوان نیز گفت: بانوان بخشی از جامعه ایران هستند و دنبال این هستیم تا با حفظ شئونات همچنان مسابقات را انجام دهیم، اما یکسری ضعف‌ها در بخش بانوان وجود دارد. مثل اتفاقی که برای باشگاه استقلال پیش آمد و پیشنهاد انحلال تیم بانوان خود را داد. به باشگاه‌های سراسر کشور اعلام کردیم، پنج درصد از قرارداد هر بازیکن در تیم مردان را باید به سازمان لیگ اختصاص دهد اما سازمان لیگ، اعلام کرده اگر تیم بانوان داشته باشید، فقط سه درصد از کل قرارداد هر بازیکن فوتبال را به فدراسیون بدهید. این کار، بهترین اتفاق ممکن بود تا باشگاه‌ها به سمت کمک به بخش فوتبال بانوان بروند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره تیم فوتبال المپیک نیز گفت: با رئیس و دبیرکل کمیته ملی المپیک جلسه داشتیم. به آنها گفتیم که اگر تیم امید را دربست در اختیار فدراسیون قرار می دهید، کا را شروع کنیم و یا اینکه مسئولیت کامل تیم با آنان باشد. ۴۰ سال است که تیم امید به المپیک نرفته و مشکل هم بین این ۲ ارگان بوده است. هر کسی تقصیر را گردن طرف دیگری می اندازد. فدراسیون حتی کمک کمیته ملی المپیک را نمی خواهد. تیم ملی بزرگسالان را اداره می کنیم و کسی کمک نمی کند. شنیدم که هاشمی گفته است در اختیار فدراسیون فوتبال باشد. من گفتم که باید این موضوع را قطعی و مکتوب کنید. حتی اگر تیرماه سال آینده بگویند که فوتسال به المپیک می رود، تیم امید باید به بازیهای آسیایی برود.

تاج در خصوص انتخاب فدراسیون فوتبال ایران در سال ۲۰۱۲ به عنوان بهترین فدراسیون آسیا بیان داشت: در همان زمان نیز یکسری مثل مرحوم حجازی اعتراض کردند که چرا انتخاب شدیم. بحث قالیچه هم در میان نبود. اینکه چرا آن زمان انتخاب شدیم و الان نشدیم، جای سئوال دارد. به دبیرکل نامه زدیم و گفتیم که در تمام دنیا قدرت فوتبال هر کشور به تیم های ملی است. در بحث باشگاهی می روند و بازیکن خارجی می آورند. الان هم می خواهند تعداد بازیکنان خارجی را به ۵ برسانند. ۵ بازیکن خارجی یعنی ۵۰ درصد تیم ها خارجی شوند. گفتیم که تیم های ملی را مدنظر قرار دهید. در بحث داخلی ما خودمان بهترین های لیگ را انتخاب می کنیم. فیفا رنکینگش مشخص است و بر اساس بازیهای ملی است. فوتسال را بر اساس تیم ملی رنکینگ می دهند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره رقابت‌های فشرده و باقیمانده تیم ملی در راه صعود به جام جهانی گفت: وضعیت تیم ایران در دور برگشت می‌تواند بهتر باشد، چون برخلاف چند تیم هم‌گروه دیگر، سه بازی در خانه داریم. از سوی دیگر، خیال‌مان از شرایط تیم ملی هم راحت است، چون بهترین‌ بازیکنان به تیم ملی دعوت می‌شوند و وضعیت جدیدی را می‌بینیم که باعث قدرتمند شدن تیم ملی شده است. امیدواریم بتوانیم با کسب بهترین امتیازات، خودمان را نشان دهیم و به راه‌مان ادامه دهیم.

تاج در خصوص حضور نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا بیان داشت: قبلا سهمیه ایران سه به اضافه یک بود و بعد از آن دو به اضافه دو شد. حالا به صورت رسمی اعلام شده که سهمیه ایران به همراه ۴ کشور دیگر یعنی ژاپن، کره، عربستان و امارات سه به اضافه یک است. این خبر خوبی به ویژه برای هواداران پرسپولیس است که می توانند به صورت مستقیم به مرحله گروهی بروند.

وی درباره بحث لباس تیم ملی گفت: بنده به عنوان مسئول می گویم که قرارداد بسیار بدی با جیووا امضا شده است. جیووا لباس های زیادی به ما داد که اصلا قابل استفاده نبوده است. در فوتسال فیفا به ما ایراد گرفت و خیاط آوردیم و با سوزن و نخ روی آن دوختیم. من خودم کلمبیا بودم و تمام شهر را گشتیم و جیووا را نمی شناختند. نباید خسارت بدهیم، بلکه باید خسارت هم بگیریم چون آبروی ایران رفته است. عابدینی نیز قرار است برای انتخاب برند جدید مزایده و مناقصه برگزار کند.

تاج همچنین اظهار داشت: فدراسیون فوتبال هم از سوی وزیر قبلی حمایت شد و هم الان خیلی بهتر حمایت می شود قرار است ۱۵ میلیارد از سوی جهانگیری به تیم ملی فوتبال کمک شود. یکی از بهترین خاطرات کی روش نیز این است که جهانگیری در تمرین حاضر شد. ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون نیز همانطور که هر فدراسیون بودجه ای دارد، برای ما تعیین شده است. تا به حال فقط ۳ میلیارد از این ۲۵ میلیارد را دریافت کردیم. با سلطانی فر جلسه ای داشتیم و او گفت که جلسه ای با رئیس جمهوری برای تقدیر از بهترین ها می گذاریم. سلطانی فر نامه بسیار خوبی نوشتند که بودجه فدراسیون فوتبال را بدهند. گر صعود کنیم، ۱۶ میلیون دلار می گیریم اما از الان نمی رسیم. باید تلاش کنیم و پول خرج کنیم تا به آن برسیم.

وی با اشاره به جریمه ایران از سوی فیفا گفت: درباره بازی در روز تاسوعا که من گفته بودم، جریمه می شویم و با افتخار هم پذیرفتیم. درباره بازی با قطر اما اتفاقات خوبی نیفتاد. واقعا ناظر گزارش خیلی خوبی داده بود اما متاسفانه به استناد یکی از سایت های ما این جریمه را در نظر گرفتند. حتی همان فیلم را برای ما ارسال کردند. ما اسپانسر داریم و پول هایی را می گیریم و امیدواریم در ملاقات با رئیس جمهور این پول را هم بگیریم.
کد مطلب: 8555