افشین زی‌نوری: دوبله مانند سینماست
زی‌نوری: مسابقه‌ی "جادوی صدا" نشان می‌دهد که دوبله این‌قدر هم سهل و آسان نیست و افراد نمی‌توانند یک میکروفون بگذارند و به‌جای هر شخصیتی که دوست دارند حرف بزنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۶
 
افشین زی‌نوری: دوبله مانند سینماست
 
می‌گوید آن‌قدر علاقه‌مند به حرفه‌ی بازیگری بود که به‌هر دری می‌زد تا مقابل دوربین خودی نشان دهد. به‌گفته‌ی خودش پاتوق همیشگی‌اش جلوی در سازمان صدا‌و‌سیما بود تا شاید هنرمند یا دوستی را پیدا کند و از او بخواهد دستش را بگیرد و به او نقش بدهد. "افشین زی‌نوری" یک‌روز اتفاقی زمانی‌که ۱۳ سال داشت جلوی در سازمان زنده‌یاد "مرتضی احمدی" را دید و شماره تلفنش را داد و این آشنایی سبب شد تا پایش به بازیگری باز شود. او علاوه بر بازی مقابل دوربین حدود ۲ دهه است در عرصه‌ی دوبله و اجرا هم فعالیت دارد. وی اکنون با مسابقه‌ی "جادوی صدا" در مقام مجری در قاب شبکه‌ی سوم سیما حضور دارد. به‌همین بهانه گفت‌و‌گویی با وی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

* چه‌گونه به عنوان مجری برنامه‌ی "جادوی صدا" انتخاب شدید؟

در ابتدا قرار نبود که اجرای برنامه را بر‌عهده بگیرم و جزو هیئت‌داوران بودم. بعد مدیران شبکه، تهیه‌کننده و دوستان به این نتیجه رسیدند که فردی برنامه را اجرا کند که علاوه بر آشنایی با مقوله اجرا به کار دوبله هم اشراف داشته باشد و در نهایت اجرا را به من سپردند.

* مسابقه‌ی "جادوی صدا" علاقه‌مندان بسیاری دارد و طی تماس‌هایی از ما خواستند تا بپرسیم که در آینده شرایط فراهم خواهد شد تا آن‌ها هم خود را محک بزنند یا نه؟

تصمیم کلی و نهایی با مدیران سازمان است که آیا دوست دارند این مسابقه را ادامه دهند یا خیر. تصور می‌کنم با استقبالی که بیننده‌ها از برنامه داشتند، ادامه پیدا کند و سری جدیدش را بسازند. اگر شبکه مجددا فراخوان بدهد قطعا سیل عظیمی از علاقه‌مندان ثبت‌نام خواهند کرد.

* با توجه به این که سال‌هاست به‌عنوان مدیر دوبلاژ و دوبلور در این حرفه فعالیت می‌کنید نسبت به شرکت‌کنندگان برنامه چه ارزیابی دارید؟

مسابقه‌ی "جادوی صدا" نشان می‌دهد که دوبله این‌قدر هم سهل و آسان نیست و افراد نمی‌توانند یک میکروفون بگذارند و به‌جای هر شخصیتی که دوست دارند حرف بزنند. اکنون خروجی کار را که مشاهده می‌کنند می‌بینند، کاری‌که یک گوینده‌ی حرفه‌ای انجام می‌دهد با کاری که یک علاقه‌مند و خوش‌صدا انجام می‌دهد زمین تا آسمان فرق می‌کند. هیئت‌داوران تا جایی‌که فرصت شود نکاتی را به شرکت‌کنندگان متذکر می‌شوند. خروجی کار باید قابل قبول باشد تا هم عوامل حرفه‌ای کار و هم بینندگان بپسندند. اما از بین شرکت‌کنندگان فردی انتخاب می‌شود که صاحب صدای خوب و استعداد باشد هم چنین در ذاتش هم این‌کار نهفته باشد تا اکنون آن‌را به منصه‌ی ظهور برساند و تبدیل به یک کار حرفه‌ای کند و برنده‌ی مسابقه شود.

* برای حفظ صدای خود چه می‌کنید؟

حتی‌المقدور سعی می‌کنم مریض نشوم، صدایم نگیرد و سرما نخورم. البته این اتفاق‌ها پیش می‌آید اما بیش‌تر مراقب صدای خودم هستم چون تنها منبع درآمد ما گوینده‌ها صدای‌مان است و اگر صدای خود را سلامت نگه نداریم نمی‌توانیم کار دیگری انجام دهیم.

* از دوبله و مسابقه‌ی "جادوی صدا" بگذریم. از کودکی وارد حرفه‌ی بازیگری شدید و سپس پای‌تان به دوبله و اجرا باز شد اما رشته‌ی تحصیلی‌تان رایانه است! چرا این حرفه را انتخاب کردید؟

از ۱۳ سالگی به‌دلیل علاقه‌ام به هنر وارد این حرفه شدم. علاقه‌ام از دوران مدرسه و شاید هم قبل‌تر شکل گرفت. این حرفه را دنبال کردم و آن سالی که دیپلمم را دریافت کردم در دانشگاه در رشته‌ی رایانه قبول شدم. آن موقع مرسوم بود که خانواده‌ها پافشاری می‌کردند که به دانشگاه برویم. من‌هم شاملش شدم و بنابراین فکر نکردم و فقط به دانشگاه رفتم تا مدرک بگیرم. اما علاقه‌مندی و عشقم به کار بازیگری و دوبله بود و اکنون نیز هم‌چنان آن‌را ادامه می‌دهم.

* اگر اشتباه نکنم با سریال "آیینه" بازی مقابل دوربین را تجربه کردید. معرف‌تان چه کسی بود؟

به‌دلیل علاقه‌ام خیلی پی‌گیری می‌کردم. همیشه جلوی در سازمان صدا‌و‌سیما می‌رفتم و در نهایت یک آشنا پیدا کردم و وارد شدم. برای بازی در سریال "آیینه" زنده‌یاد مرتضی احمدی من‌را معرفی کرد. من با نوه‌ی زنده‌یاد احمدی بهرنگ دوست بودم. یک‌روز با یکی از دوستانم زنده‌یاد احمدی را جلوی در سازمان دیدیم و به او گفتیم که علاقه‌مند به بازی هستیم و می‌خواهیم بازی کنیم. شماره تماس ما را گرفت. یک‌ماه بعد در سال ۱۳۶۹ مجددا جلوی در سازمان صدا‌و‌سیما آقای احمدی را دیدیم و گفت چه خوب شد شماها را دیدم چون شماره تلفن‌تان را گم کرده بودم. یک شماره به‌ما داد و با آن شماره تماس گرفتیم. آدرس لوکیشنی را دادند و سر صحنه‌ی فیلم‌برداری سریال "آیینه" رفتیم و کارگردان، فریدون فرهودی، از من خوشش آمد. "آیینه" اولین کار حرفه‌ای بود که در یکی از قسمت‌هایش بازی کردم.

* در صحبت‌های‌تان عشق و علاقه به هنر موج می‌زند، شما در زمینه‌هایی هم‌چون گویندگی، اجرا و بازی، دستی در آتش دارید اما به عرصه‌ی کارگردانی ورود پیدا نکردید.

به کارگردانی علاقه دارم. سریال "تنهاترین سردار" مهدی فخیم‌زاده با مدیریت ژرژ پطروسی دوبله می‌شد. روزی برای یکی از گویندگان اتفاقی افتاد و نیامد. در آن مقطع، سن کمی داشتم اما به پطروسی پیش‌نهاد دادم تا به‌جای آن شخصیت صحبت کنم و او گفت صدایت بچه و جوان است و به این شخصیت که سردار است، نمی‌خورد اما گفتم تمرین می‌کنم و اصرار کردم به‌جای آن شخصیت حرف بزنم. فخیم‌زاده به اتاق فرمان آمد و من‌که صدایم را بم کرده بودم صحبت کردم. او از صدایم خوشش آمد و گفت من به‌جای آن شخصیت صحبت کنم و از آن به بعد با فخیم‌زاده ارتباط خوبی پیدا کردم و به این‌جا رسید که در پیش تولید سریال "ولایت عشق" دستیار دوم مهدی فخیم‌زاده شدم اما ادامه پیدا نکرد. معتقدم در مقوله‌ی هنر خوب نیست که از این شاخه به آن شاخه بپریم.

* مردم افشین زی‌نوری را به‌عنوان بازیگر می‌شناسند یا گوینده و مجری؟

نمی‌دانم. مردم افشین زی‌نوری دوبلوری را می‌شناسند که اجرا هم می‌کند. من زمانی در سریال "آیینه" بازی می‌کردم که تنها دو شبکه داشتیم. اگر به‌خاطر داشته باشید دوشنبه‌ها خیابان‌ها خلوت و این سریال، پر مخاطب بود. امروزه با وجود هجوم ماهواره و شبکه‌های مختلف، خوش‌بختانه ارتباط خوب و زیادی با مردم دارم و مسابقه‌ی "جادوی صدا" مورد استقبال قرار گرفته و خیلی‌ها گفته‌اند بیننده‌ی مسابقه‌ی ما هستند. این برگ برنده‌ای برای رسانه‌ی ملی است که برنامه‌ای توانسته مردم را جذب کند. بنابراین می‌توان از این‌گونه برنامه‌ها تولید کرد.

* اوقات فراغت خود را چه‌گونه می گذرانید؟

عاشق سفر هستم و دوست دارم کشورم را ببینم. تمام مراکز استان‌های ایران را به‌واسطه‌ی سفرها و برنامه‌هایی که داشتم دیده‌ام. معتقدم کشورهای مختلف دنیا را هم باید دید و با فرهنگ و طبیعت دیگر کشورها آشنایی پیدا کرد.

* کتاب خواندن و فیلم دیدن چه جای‌گاهی در زندگی شما دارد؟

مطالعه حرف اساسی را در زندگی من می‌زند. سعی می‌کنم خبرهای مختلف را پی‌گیری کنم. دنیا، دنیای اینترنت است. کتاب‌های مختلف هم‌چون رمان می‌خوانم البته فیلم هم می‌بینم. ما هر روز به‌واسطه‌ی نوع کارمان یک فیلم جدید می‌بینیم بنابراین سریال‌های مختلف دنیا را دنبال می‌کنیم. باید به‌خاطر حرفه‌ی‌مان به‌روز باشیم تا از دنیا عقب نیفتیم.

* پیش‌نهاد آخر هفته‌ی‌تان برای خوانندگان ما؟

هر فردی با توجه به علاقه‌ی خود برای آخر هفته‌اش برنامه‌ریزی می‌کند. یک نفر به سینما رفتن علاقه دارد و خیلی هم خوب است. از اواخر سال گذشته تاکنون استقبال از فیلم‌های روی پرده خیلی خوب بوده و این از فروش فیلم‌ها مشخص است و جای امیدواری دارد. پیش‌نهاد می‌دهم مردم آخر هفته را در کنار خانواده باشند.
کد مطلب: 5694