گفت‌وگو با "افشین زی‌نوری"
افشین زی‌نوری از ۱۳ سالگی با بازیگری به‌دنیای هنر گام گذاشت و پس از پنج‌سال با گرفتن نقشی در فیلم ایرانی "کمین" گویندگی را آغاز کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۲
 
گفت‌وگو با "افشین زی‌نوری"
 
تحریرنو: افشین زی‌نوری از ۱۳ سالگی با بازیگری به‌دنیای هنر گام گذاشت و پس از پنج‌سال با گرفتن نقشی در فیلم ایرانی "کمین" گویندگی را آغاز کرد. در همین سال‌ها او با راه یافتن به گروه کودک شبکه‌ی دو، اجرا را نیز تجربه کرد. شروع فعالیت حرفه‌ای زی‌نوری در دوبله از سال ۱۳۷۲ است و با بزرگانی مثل جلال مقامی هم‌کاری کرد.

زی‌نوری در کنار دوبله یک مجری بازیگر توانا هم محسوب می‌شود. بازیگری درفیلم سینمایی "مرد نامرئی" (فریال بهزاد)، اجرای برنامه‌های زنده‌ی تلویزیونی، برنامه‌های کودک و نوجوان شبکه‌ی دو، "طعم زندگی"، "پل" و مسابقه‌ی "گوی و میدان" ازجمله بازی‌ها و اجراهایش محسوب می‌شوند‌.

زی‌نوری در دوبله معمولا جای شخصیت‌های آرام، مهربان، خوش‌ظاهر و خوش‌تیپ گویندگی می‌کند. او گویندگی بسیاری از بزرگان بازیگری را انجام داده است.

مردی با نقاب آهنین و اتاق ماروین، جزیره‌ی شاتر و الماس خونین (‌لئوناردو دی‌کاپریو)، ویل هانتینگ نابغه و آقای ریپلی با استعداد (‌مت دیمون)، هری پاتر و زندانی آزکابان (‌هری پاتر)، رنگ پول (‌تام کروز)، سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها (‌الیجا وود)، پلیس بزرگ‌راه (‌اردغان آتالای) در فیلم‌های هندی به‌جای عامرخان، سهیل‌خان، کارتون گارفیلد و فیلم افسانه شرلوک هلمز از‌جمله کارهای مهم گویندگی زی‌نوری محسوب می‌شوند. با زی‌نوری در‌باره‌ی حضور و بازی‌اش در سریال "آسمان من" گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید.

به چه دلیل این‌روزها در شبکه‌ی نمایش خانگی کم‌تر فیلم‌های روز خارجی دوبله و عرضه می‌شود؟


مدتی است وضعیت دوبله به‌خصوص در بخش فیلم خارجی بد و نا‌بسامان است. تعداد کمی فیلم خارجی برای دوبله شدن خریداری می‌شود. البته شرایط در این رکود باقی نخواهند ماند و اوضاع دوبله بهتر خواهد شد.

دلیل رکود دوبله به‌خصوص در مورد فیلم‌های خارجی شبکه‌ی نمایش خانگی به‌عدم استقبال مخاطبان از این فیلم‌ها مربوط است؟

نه، مخاطب همیشه از فیلم خوب خارجی استقبال می‌کند. به‌هرحال مدیران شبکه‌ی نمایش خصوصی حساب و کتاب‌های خاص خودشان را دارند.

چند مجموعه خارجی که در شبکه‌ی نمایش خانگی دوبله وارد بازار شده مورد استقبال مردم قرار گرفته است. انتخاب آثار باکیفیت برای دوبله و استفاده از دوبلورهای حرفه‌ای و کاربلد یک اقدام مهم برای جلب توجه بازار مصرف این نوع آثار است.

به‌نظر می‌رسد حضور عده‌ای دوبلور بدون تجربه به کار دوبله لطمه زده است؟

بله، بسیاری از دوبلورها غیرحرفه‌ای هستند و ماشااله هم عین قارچ مدام این‌ور و آن‌ور سبز می‌شوند.

نهاد نظارتی بر این ورود بی‌رویه وجود ندارد؟

الان هر‌کسی به خودش جرات می‌دهد یک کامپیوتر پیش‌رفته تهیه ‌کند و دو تا میکروفن در یک زیرزمین به‌نام استودیو با عده‌ای آدم ناوارد کار دوبله انجام ‌دهد.

در برنامه‌ی طنز به شرط خنده این رویه مورد طنز و مطایبه قرار گرفته است؟

بله، کار خیلی بالا گرفته است. اگر نظارت دقیقی وجود داشته باشد کسانی‌که خاک دوبله را خورده‌اند باید مورد استفاده قرار بگیرند و بیش از نیم‌قرن است که سندیکای گویندگان فعالیت می‌کند و باید مطالباتش را در این بحث جدی دنبال کند.

ما سال‌ها شاگردی کردیم تا توانستیم وارد کار دوبله شویم. اما الان یک‌شبه برخی‌ها دوبلور می‌شوند.

سندیکای گویندگان در این‌باره اقداماتی انجام داده است؟

بله، کارهایی انجام شد و مسئولان باید در این زمینه نظارت دقیق و سخت‌گیری داشته باشند. اگر قرار است فیلمی دوبله شود باید تحت نظارت به استودیو و اشخاصی سپرده شود که کارشان استاندارد است و از گویندگانی استفاده شود که مردم با صدای‌شان خاطره دارند. دوبله‌ی زیر‌زمینی به کیفیت دوبله لطمات جبران‌ناپذیری وارد کرده است.

برای شما بازیگری به اندازه دوبله به‌عنوان دغدغه‌ی جدی مطرح است؟

در زمان حال دغدغه‌ی اصلی‌ام بازیگری است.

ظاهرا فضای دوبله برای‌تان جذابیت سابق را ندارد؟

نه. منظورم این نیست. شروع فعالیت هنری‌ام در اواخر دهه‌ی ۶۰ با بازیگری بود.

دوست دارم بعد از دو دهه فعالیت کاری مستمر در دوبله، فضایی برایم مهیا شود که دوباره در بازیگری فعال باشم. خوش‌بختانه با لطفی که محمد‌رضا آهنج، کارگردان "آسمان من" انجام داد دوباره وارد پروسه‌ی بازیگری شدم.

به‌نظر شما حضور در سریال "آسمان من" یک شروع مجدد و موفقیت‌آمیز در کار بازیگری است؟

قطعا همین‌گونه است. محمدرضا آهنج برای سپردن نقش به من اعتماد کرد و روز اولی که با‌هم صحبت کردیم ایشان گفتند با انتخاب من برای بازی در یکی از نقش‌های اصلی سریال ریسک بزرگی انجام می‌دهند.

من در جواب مطرح کردم که تمام تلاشم را انجام می‌دهم که پاسخ‌گوی اعتمادشان باشم. برای بازی در این سریال هرآن‌چه در این چند ساله آموخته بودم و در کارم تجربه کردم مورد استفاده قرار دادم. البته در حوزه‌ی بازیگری خودم را یک شاگرد می‌دانم و هیچ ادعایی ندارم.

از ابتدای دعوت به بازی در "آسمان من" برای ایفای نقش مامور امنیتی پرواز انتخاب شده بودید؟


ابتدا قرار بود نقش دیگری بازی کنم.

کدام نقش را قرار بود بازی کنید؟

بهتر است نامی نبرم. اما به اندازه‌ی نقش فعلی‌ام مهم نبود‌. در ادامه محمد‌رضا آهنج به این جمع‌بندی رسید که نقشم تغییر پیدا کند و نقشم جوان اول سریال است.

این شخصیت شناس‌نامه‌ی درست و جامعی داشت. خدا‌را‌شکر می‌کنم که توانستم با این گروه حرفه‌ای، هنرمند و صمیمی کار کنم و یک‌سری از بهترین‌های بازیگری سینما و تلویزیون در این سریال بازی داشتند.

بیش‌تر بازهای شما روبه‌روی دانیال حکیمی است؟

بله، این فرصت خوبی برایم بود و از آن استفاده کردم.

بعد از حضور در "آسمان من" در نقش علیرضا اخوان تغییراتی در شخصیت‌پردازی‌اش به‌وجود آمد؟


نه، تغییری به‌وجود نیامد. همه‌چیز از قبل مشخص بود. البته در جلساتی با نویسنده و کارگردان درباره‌ی شخصیت علیرضا اخوان صحبت کردیم.

علیرضا جوانی است علاقه‌مند به پرواز و دانشجوی امنیت پرواز است. آدم جست‌وجوگر و اهل کند و کاو درباره‌ی شغل و کارش است.

هوشی که علیرضا دارد به او کمک می‌کند تا در کارش موفق شود و راهنمایی‌های استاد هم در موفقیت‌اش بی‌تاثیر نیست.

قبل از بازی در "آسمان من" پیش‌نهاد جدی برای بازیگری داشتید؟

بله، چند‌تایی پیش‌نهاد داشتم. سال ۹۰ در تله‌فیلمی با عنوان "مسافر بهشت" به کارگردانی فریدون جیرانی بازی کردم. در ادامه در نمایشی بازی کردم و بعد به "آسمان من" رسیدم.

چه‌گونه برای بازی در آسمان من دعوت شدید؟

حسن پور‌شیرازی من را به این پروژه معرفی کرد.

چه‌قدر قبل از حضور در "آسمان من" آدم‌های امنیت پرواز را می‌شناختید؟

شناخت زیادی نداشتم. در پروازهایی که همه‌ی ما با هواپیما داریم معمولا رئیس امنیت پرواز را جلوی در ورودی می‌بینیم.

اما دو مامور دیگر در بین مسافران مخفی هستند تا در مواقع لزوم برای حفظ امنیت دخالت کنند. در حین کار و بازی دو مامور امنیت پرواز به‌عنوان مشاور پرواز با گروه هم‌کاری می‌کردند‌.

در تمام سکانس‌هایی که در فرودگاه فیلم‌برداری داشتیم، تمام بچه‌های امنیت پرواز با ما هم‌کاری می‌کردند. من و دیگر بازیگران دوره‌های مختلفی را در‌باره‌ی عمل‌کرد امنیت پرواز، کار با اسلحه و... سپری کردیم.

آیا رابطه‌ای که علیرضا اخوان با رئیس امنیت پرواز دارد رابطه استاد شاگردی است یا رابطه‌ی مرید و مرادی؟


رابطه‌ی استاد شاگردی است. علیرضا اخوان در جوانی پدرش را از دست داده است و استاد به‌نوعی جای پدر را برایش پر می‌کند و برایش خواستگاری هم می‌رود‌.

با عمیق شدن این رابطه پسر استاد هم به این رابطه‌ی صمیمی حسادت می‌کند. البته استاد درکار بدون ملاحظه این رابطه‌‌ی‌شان، از علیرضا می‌خواهد تا جزو بهترین‌ها باشد.

استاد شاگردانش را به گونه‌ای تربیت کرده که به‌تدریج جای‌گزین قدیمی‌ها بشوند‌. در این راه علیرضا رقابت نزدیکی با خانم عزیزی دارد.

به‌نظر خودت علیرضا آدم رمانتیکی است؟

بله، علاقه‌ای که به خانم عزیزی دارد، نشان می‌دهد آدمی احساساتی است.

خاطره‌ای از بازی در این سریال دارید؟

هر روز بازی در این سریال برای من کلی خاطره‌ی شیرین و مطبوع داشت و با بزرگانی نظیر دانیال حکیمی، حسن پورشیرازی و آتیلا پسیانی هم‌بازی بودم و بابت این موهبت خداوند‌ را شکر می‌کردم. خوش‌بختانه با مردم که صحبت می‌کنم از بازی‌ام و کیفیت سریال راضی هستند.

الان که هواپیما سوار می‌شوید در میان مسافران دقت می‌کنید که ماموران امنیت پرواز را شناسایی کنید؟

بله، دقت می‌کنم تا حدس بزنم. البته قابل تشخیص نیستند. (باخنده)

اوقات فراغت را چه‌گونه می‌گذرانید؟

فیلم و سریال می‌بینم و کتاب می‌خوانم و اغلب برنامه‌های تلویزیون را رصد می‌کنم.

احمد‌ محمد اسماعیلی
کد مطلب: 3444