بهرام زند:
مردم از شرلوک هلمز و ناوارو یاد می‌کنند
بهرام زند با اشاره به هنری که باعث می‌شود آثار دوبله بعد از سال‌ها در یادها بمانند بیان کرد، مردم هنوز هم از شخصیت‌های شرلوک هلمز و ناوارو یاد می‌کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۶
 
مردم از شرلوک هلمز و ناوارو یاد می‌کنند
 
بهرام زند با اشاره به هنری که باعث می‌شود آثار دوبله بعد از سال‌ها در یادها بمانند بیان کرد، مردم هنوز هم از شخصیت‌های شرلوک هلمز و ناوارو یاد می‌کنند.

به گزارش تحریرنو، بهرام زند با اشاره به دوبله‌های زیرزمینی که رواج بسیاری در بازار پیدا کرده است، گفت: دوبله‌های زیرزمینی هم‌اکنون بازار آشفته‌ای دارد که چندان هم نمی‌توان گفت زیرزمینی عمل می‌کنند چون گویی به‌طور رسمی فعالیت دارند و دیگر نمی‌توان در این‌باره حرفی زد. این نوع دوبله از همان ابتدا اشتباه بود و حالا رواج پیدا کرده است و نسبت به آن تبلیغ می‌شود و دوبلورها آثارشان را در شبکه‌های مجازی هم قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: آن‌ها که حدود ۵۰ الی ۶۰ سال پیش در حوزه‌ی دوبله فعالیت داشتند و هنوز هم بعضی از آن‌ها حضور دارند بدون این‌که تبلیغاتی راه بیندازند و یا خودشان را نمایش دهند کارشان را انجام می‌دهند. با این‌حال اگر بخواهیم دوبله‌های آن‌زمان را با آثار این زمان مقایسه کنیم به‌نظرم باید گفت فیلم‌های این دوره‌ی زمانی فرق کرده است. آن زمان فیلم‌های سینمایی از غنای بیش‌تری برخوردار بود، داستان‌های بیش‌تری داشت و حتی هنری‌تر بود.

مدیر دوبلاژ سریال "جنگجویان کوهستان" عنوان کرد: با وجود این باز‌هم دوبلورها تلاش می‌کنند و نسبت به تلاش و فعالیت آن‌ها هم دوبله‌های خوب و متوسط و هم کارهای ضعیف داریم.

زند درباره‌ی شاخصه‌های یک دوبلور و این‌که در زمان حاضر بیش‌تر برخورداری از صدای خوب اهمیت پیدا می‌کند، اظهار کرد: لزوما قرار نیست که دوبلور از صدای خوبی برخوردار باشد بلکه توان‌مندی‌های دیگری لازم است. بسیاری از کانال‌های مختلف به حوزه‌ی دوبله وارد می‌شوند و خیلی زود هم فکر می‌کنند که به یک دوبلور تبدیل شده‌اند. این حرفه یک رویه و یک لایه‌ی زیرین دارد و این دو توامان باید جلو بروند. این‌که صرفا سعی کنید سینک‌کردن را درست انجام دهید که شروع و پایان آن صحیح باشد یک حرکت تکنیکی است.

دوبلور شخصیت "ناوارو" در پایان تکنیک و هنر را از یک‌دیگر قابل تفکیک دانست و درباره‌ی هنر دوبله عنوان کرد: هنر در این حوزه آن‌جاست که از خود اثری می‌گذارد و مخاطبی بعد از سی‌سال از یک گوینده، فیلم یا شخصیت یاد می‌کند. به‌طور مثال در طی این سال‌ها مردم از ناوارو و شرلوک هلمز یاد کرده‌اند، زمانی‌که من وارد این حرفه شدم عاشق بودم و صرفا این مساله بود که مرا در حوزه‌ی کارم نگه داشت، این عشق به تدریج پیدا می‌شود و هرچه شما جلوتر می‌روید بیش‌تر می‌شود.
کد مطلب: 4293